Вакцинирани 1274 здравствени работници, над 102 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

Од:

Досега 1274 здравствени работници примиле вакцина против Ковид-19, информираа од Министерството за здравство.

Имунизацијата се одвива во модуларната болница при Инфективната клиника во Скопје, а се врши со 4680 од предвидените 8000 дози вакцини од производителот „Фајзер“ кои државава го доби како донација од Србија.

Преку веб-страницата „vakcinacija.mk“ 63.075 лица се пријавиле за вакцинација, а 39.003 граѓани преку матичен лекар, посочија од Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

За вакцинација и натаму ќе се пријавува преку матичните лекари, вели Филипче

Жарко Настоски

554 новозаразени со коронавирус, починале осуммина пациенти

Жарко Настоски

На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 675 пациенти со Ковид-19

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 33 пациенти

Ана Ололовска

401 санкција за неносење маска

Ана Ололовска

Една година по првиот случај, пандемијата со Ковид-19 не стивнува

Ана Ололовска