Вакцина против Ковид-19 досега примиле 97 илјади граѓани

Од:

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 97.004 граѓани информира Министерството за здравство. Прва доза вакцина вчера примиле 12.487 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.725 граѓани.

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини. Втора доза од вакцините против Ковид-19 примиле 21.890 граѓани. Со последните бројки 32% од населението над 70 години има примено барем една доза вакцина.

Досега преку веб платформата vakcinacija.mk за вакцинација се пријавиле 256.346 граѓани.

Би можело да ве интересира

Активни 413 случаи со Ковид-19, вакцинирани 265.164 граѓани

Ана Ололовска

„Авицена лабораторија“ ги намали цените на тестовите за Ковид-19

Жарко Настоски

10 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Ана Ололовска

Десет нови хоспитализирани пациенти во ковид центрите во Скопје и во земјава за 24 часа

Ана Ололовска

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји од Ковид-19, уште 421 активен случај во државата, вчера ниту еден починат

Ана Ололовска

Филипче: ЕУ ни олеснува поради подобрената ковид-ситуација, но пандемијата сѐ уште не е завршена

Жарко Настоски