Утрово започнаа две трансплантации на бубрези од починат донор

Од:

На Клиниката за Урологија утрово започнаа две трансплантации на бубрези од починат донор, по направената експлантација на органите која заврши во доцните ноќни часови, информира Министерството за здравство.

– Благодарение на хуманоста на семејството на донорот и нивната одлука да се донираат органите, двајца пациенти на дијализа добија шанса за нов живот, соопшти МЗ.

Министерот за здравство д-р Венко Филипче упатува неизмерна благодарност до ова храбро семејство кое уште еднаш ни покажа дека е возможно живот да се подари.

„Дека можеме да веруваме во чуда и некој да добие втора шанса за живот. Благодарност до сите лекарски тимови кои се вклучени во оваа трансплантација. На пациентите им посакакуваме брзо закрепнување по операциите“, се додава во соопштението на Министерството.

Ова е четврта по ред трансплантација од месец април до сега. Само во 2021 година се направени три трансплантации на срце и осум трансплантации на бубрези од починат донор.

Би можело да ве интересира

На Ортопедија првпат отстранет тумор на десна подлактица и заменет со коска од починат донор

Ана Ололовска

Извршена втора трансплатација на коскено ткиво кај четириесетгодишна штипјанка

А1он

Филипче: Пациентот на кој минатата среда му беше трансплантирано срце пуштен на домашно лекување

А1он

МЗ: Во тек е трансплантација на бубрег од починат донор, експлантирани се коскени ткива

Ана Ололовска

Филипче: Пациентот на кој во средата му беше трансплатирано срце полека се опоравува

А1он

Петта трансплантација на срце и две трансплантации на бубрези извршени во комплексот клиники „Мајка Тереза“

А1он