Утре средба на г.г. Стефан со Жерновски

Од:

Утре во 10 часот градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, ќе оствари средба со поглаварот на МПЦ, архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, соопшти Службата за информирање на општина Центар.

На средбата се очекува да стане збор за актуелните случувања во општина Центар, кога дмеонстранти, предводени од „Веритас“ ги демолираа просториите на Советот на општината, фрлаат камења и јајца.

Нивното објаснување е дека тоа го прават во име на верата и дека нема да дозволат советниците да изгласаат стопирање на изградбата на црквата „Свети Константин и Елена“.

Неколку пати Жерновски објаснуваше дека на дневен ред нема точка со која се предвидува стопирање на веќе започнати објекти, па ни на црквата.

Би можело да ве интересира

Општински инспектори почнаа да мерат бучава во Центар, на два објекта им наложија да се стишат

Жарко Настоски

Центар ќе казнува локали за гласна музика, се бунеле жителите

Жарко Настоски

Центар раскина договор за катна гаража на „Климент Охридски“, просторот ќе биде парк

Маја Илиевска-Пачемска

Општина Центар по 12 години сама ќе одлучува за летните тераси, Градот ѝ ги предаде надлежностите

Жарко Настоски

Промоција на книгите проповеди – „Слова за Словото“ од г.г. Стефан

Ана Ололовска

Не слушајте го попот Стеван од Битола, туку вакцинирајте се – им порача МПЦ-ОА на верниците

Жарко Настоски

Leave a Comment

13 − 9 =