Утре до 39 степени и локален дожд, од среда снижување на температурите

Од:

Времето утре ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претпладне од јужен, а попладне во горниот дел на Повардарието од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 33 до 39 степени. УВ индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје ќе биде сончево, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне до 38 степени.

Следните денови ќе се задржи сончево и топло време со умерена облачност. Во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Во среда ќе дува умерен, долж Повардарието засилен северен ветер што ќе предизвика дневната температура во следните денови да биде пониска за неколку степени.

Би можело да ве интересира

УХМР: Следните два дена претежно ведро со ниски утрински температури

Ана Ололовска

Сончево со променлива облачност и слаб до умерен ветер

Ана Ололовска

За викендот постудено со дожд и магла

Ана Ололовска

Сончево со утринска магла по одделни котлини и речни долини

Ана Ололовска

Од недела пониски температури

Ана Ололовска

Сончево со умерена облачност и утринска магла по котлините и речните долини

Ана Ололовска