Уште еден од соработниците на поранешниот градоначалник Јакимовски призна вина

Од:

Оценката на обвинителниот акт во кој се обвинети 11 лица меѓу кои и поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стевчо Јакимовски за незаконската легализација на објекти е одложена откако денеска уште еден од обвинетите признал вина. Според тоа, за петмина од 11 обвинети ќе биде спроведена постапка за спогодување, додека за останатите обвинетите е закажано ново рочиште за оценка на обвинителниот акт на 26-ти овој месец.

Од ЈОРМ информираат дека, по поднесувањето на обвинителниот акт до Основниот кривичен суд – Скопје на 30 октомври годинава, од страна на четири обвинети лица се поднесени изјави за признавање на вина, а на денеска закажаното рочиште за оценка на обвинителниот акт уште едно лице дало изјава за признавање на вина.

– Откако обвинетите ќе се спогодат со јавниот обвинител, Предлог – спогодбите ќе бидат доставени до судија на претходна постапка кој во рок од три дена од доставувањето треба да закаже рочишта по поднесените Предлог – спогодби. За лицата со кои јавниот обвинител нема да постигне спогодба и за обвинетите што не дадоа изјави за признавање на вина закажано е ново рочиште за оценка на обвинителниот акт за 26.12.2019 година, се вели во соопштението на ЈОРМ.

Според обвинителниот акт обвинети се 11 лица – градоначалник, осум административни службеници од Општина Карпош и две одговорни лица во правно лице – изведувач и надзор. Според дејствијата опишани во актот првообвинетиот сторил повеќе кривични дела Злоупотреба на службената положба и овластување и едно кривично дело Бесправно градење, едно лице сторило кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување, на седуммина им се става на товар кривично дело Несовесно работење во служба и две лица, со опишаните дејствија во обвинението, сториле кривично дело Бесправно градење.

Би можело да ве интересира

Јакимовски ќе одговара за злоупотребите со јавните набавки, Русковска смета дека тоа дело му останува

Со законот за јавно обвинителство решена судбината на стручните соработници, техничкиот кадар и административците од СЈО

Кристијан Ландов

Жерновски: Законот за ЈО, ветер во грб на патот кон ЕУ

Драган Поповски

Рушити: Верзијата на законот за ЈО се разликува од договорената

Ана Ололовска

Груби-Велдман: Усвојување на законите за ЈО и за Советот на ЈО за почеток на преговорите оваа пролет

Ана Ололовска

Зендели: Беса нема да го поддржи законот за ЈО

Ана Ололовска