Уште еден црн рекорд во главниот град – 16 скопјани ја загубија борбата со коронавирусот

Од:

Во изминатите 24 часа во Скопје дури 16 пациенти починале како резултат на компликации од Ковид-19, што е досега најлошиот дневен биланс во главниот град од почетокот на пандемијата.

Починатите се на возраст од 54 до 84 години, покажуваат податоците на здравствените власти.

Во истиот период, регистирани се 570 нови случаи на болеста во Скопје, а оздравеле 407 пациенти. Со ова, бројот на луѓе активно заразени со коронавирусот се искачи на 10.130, што исто така е најголемата бројка досега.

Најмногу активни случаи има во општина Гази Баба – 1.490, што е малку повеќе од Аеродром (1.474), а во уште три скопски општини има над 1.000 активно заразени лица.

Еве како се распределени активните случаи по општините во Скопје и околината:

• Чаир – 639
• Гази Баба – 1490
• Аеродром -1474
• Карпош – 1186
• Центар – 1173
• Кисела Вода – 1245
• Ѓорче Петров – 874
• Бутел – 584
• Шуто Оризари – 206
• Студеничани – 52
• Сарај – 160
• Арачиново -31
• Илинден – 251
• Сопиште – 66
• Чучер Сандево – 99
• Петровец –128
• Зелениково -83
• Странец – 175
• Нераспределен- 214

Би можело да ве интересира

35-годишен пациент од Скопје почина од Ковид-19

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 584 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

347 нови случаи на Ковид-19, починати се 11 лицa

Ана Ололовска

407 санкции за неносење маска

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 20 пациенти

Ана Ололовска

Вакцинацијата не треба да биде трка меѓу земјите, ЕУ ќе обезбеди вакцини за Западен Балкан најбрзо што може, вели евроамбасадорот Гир

Ана Ололовска