Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски, вели Вархеји

Од:

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на избеганиот поранешн премиер Никола Груевски и оти тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

-Не мислам дека Комисијата ја има поставено оваа цел, дека целта на реформите во судството во Северна Македонија е да се врати поранешниот премиер Никола Груевски од земја членка на Европската Унија. Се работи за национална способност, рече Вархеји одговарајќи на новинарско прашање.

Европската унија или Комисијата, како што посочи, нема што многу да каже по ова прашање и најдобро е да се упати до унгарските власти.

На новинарско прашање дали во земјава може да има нормални судски процеси без мешање од страна на нашите политичарите,  еврокомесарот Вархеји рече „секако тоа мора да се случи“. 

Би можело да ве интересира

Орбан: Нема источни и западни вакцини, има само добри и лоши

Ана Ололовска

Унгарија ја потврди поддршката во евротеграциските процеси за Албанија и Западен Балкан

Жарко Настоски

Зголемена концентрација на коронавирусот во отпадните води во Унгарија

Жарко Настоски

Унгарија ја одобри руската вакцина Спутник V

Ана Ололовска

Сијарто: Во Унгарија пристигнува првата серија од руската вакцина Спутник V

Ана Ололовска

Фронтекс ги прекинува сите операции во Унгарија

Жарко Настоски