УКИМ одбележува 70 години од основањето

Од:

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска со повеќе активности ќе ја одбележи 70-годишнината од основањето и 24 Мај, Денот на светите Кирил и Методиј и патрониот ден на Универзитетот.

Во универзитетскиот кампус ќе има молебен посветен на браќата просветители, со кој ќе чиноначалствува архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. Делегации ќе положат цвеќе пред споменикот на Кирил и Методиј на универзитетскиот кампус, а потоа во аулата на Ректоратот ќе биде промовирана монографијата „Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје 1949 – 2019“. Ќе им бидат доделени награди на најдобрите студенти на УКИМ.

Свечената академија ќе се одржи од 20 часот во зградата на Филхармонија, каде се предвидени обраќања на ректорот на УКИМ Никола Јанкуловски и премиерот Зоран Заев.

Ќе настапи хорот „Драган Шуплевски“ и Симфонискиот оркестар на Факултетот за музичка уметност по диригентство на Сашо Татарчевски и Борјан Цанев.

Предвидена е и проекција на филмот за 70-годишниот развој на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Влезот на свечената академија е слободен.

Би можело да ве интересира

Студентите пред бунт: Не сакаат онлајн полагање во вакви услови, факултетите со сила форсираат испитна сесија

Габриела Димковиќ-Мишевска

Синдикатот на вработените на УКИМ против предлогот за намалување на платите

А1он

Од понеделник сите факултети да организираат онлајн-настава

Ана Ололовска

ДКСК: Прекршени начела за законитост и интегритет со иницијативата за синдикати на УКИМ и УКЛО

Ана Ололовска

Синдикат на Клинички центар: Со сите сили ќе се спротивставиме на постапката за формирање нелегитимен синдикат

Ана Ололовска

НАкС: Апсурдно е ректорот на УКИМ да се повикува на слободата на синдикалното здружување и отворено да застане зад префериран синдикат

Ана Ололовска