УХМР: Внимателно движење покрај реките и клисурите, можно покачување на водостоите

Од:

Врнежите од снег и дожд кои се со поголем интензитет во југоисточниот дел од Македонија ќе предизвикаат покачување на водостоите кај помалите реки и истекувања кај суводолиците, предупредува УХМР.

Поради тоа, апелира, неопходно е внимателно движење покрај водотеците и суводолиците, како и низ клисурите и на местата каде се можни одрони и свлечишта.

Според хидролошките станици, и засега има одредени покачувања на водостоите на реките, но тие се со вредности околу просекот.

Би можело да ве интересира

Утре и задутре температури до 40 степени, УХМР препорачува да не се излегува на сонце од 10 до 16 часот

А1он

За утре најавено невреме и силен дожд, УХМР вели: нема опасност од излевање на реките

А1он

Попладне и во текот на ноќта поројни врнежи од дожд и засилен ветер

А1он

После 27 години реновирана метеоролошката станица во Лазарополе

Ана Ололовска

УХМР: Водостоите во Македонија се под просекот

А1он

Променливото време не е штетно за овошките