УХМР: В понеделник дожд, во вторник значително пониски температури

Од:

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, в понеделник на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер.

Според прогнозата на УХМР, кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе почне да дува засилен северен ветер што ќе услови на планините и на некои повисоки места врнежите да преминат во слаб снег.

-Во вторник ќе биде ветровито и студено со значително пониски температури. Потоа во следните денови времето ќе биде стабилно со пораст на дневните температури, најавува Управата за хидрометеоролошки работи.

Би можело да ве интересира

Претпладне сончево, попладне краткотраен пороен дожд

За викендов и наредната недела претпадне сончево, нестабилно во попладневните часови

Претпладне сончево, попладне локален пороен дожд

Променливо облачно со локален пороен дожд, грмежи и ветер

Oблачно и свежо со повремен дожд

Горан Наумовски

Денеска променливо облачно и посвежо со врнежи од дожд