Уапсена поранешната манекенка Накова, наместо во самоизолација била на базен

Од:

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев попладнево е уапсена во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдуваат за „А1он“ од МВР. Оттаму велат дека таа е спроведена во државен карантин, а ќе биде известен и јавен обвинител.

„На базен во Гевгелија, не придржувајќи се до одлуката на Владата и до решението за самоизолација од државен санитарен и здравствен инспекторат, а поради постоење на сомневање дека е сторител на казниво дело по чл.205 и чл.206 од Кривичниот законик, лишено од слобода е лицето А. Г (31) од Гевгелија. По комплетирање на настанот, за лицето ќе биде изготвена соодветна кривична постапка“, велат од МВР за „А1он“.

Неофицијално, Накова од Гевгелија ќе биде спроведена во државен карантин во Скопје.

Би можело да ве интересира

72 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во Скопје и во Тетово се најголемиот број активни случаи на Ковид-19 во земјава

Катерина Павлова-Николовска

81 нов случај на Ковид-19, нема починати

Филипче: Можна е препорака за трета доза вакцина против Ковид-19

Еднократна финансиска помош добиваат ноќните клубови, рестораните за свадби и туристичките агенции

Вакцинирани се речиси 80 проценти од здравствените работници