Уапсен маж од радовишко, предизвикал пожар кај „Раклишки чаири“

Од:

Во Полициската станица во Радовиш вчера е извршен службен разговор со Ф.Б.(70) од Радовиш. Тој се сомничи дека на 19.9.2023 во 17 часот предизвикал пожар на место викано „Раклишки чаири“, во атар на село Раклиш, радовишко, при што била опожарена сува трева, родни дрва и тополи.

„Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Радовиш, а повредени лица нема. Во службен разговор Ф.Б. го признал делото и за случајот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава“, извести МВР.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Големиот шумски пожар над Радовиш се приближува до викенд населба

Реактивиран пожарот околу градската депонија острец во Делчево

Предраг Петровиќ

Двајца пожарникари полесно повредени гаснејќи го пожарот над Битола

Предраг Петровиќ

Србија испраќа хеликоптер и седум припадници на МУП за да помогнат во гаснењето на пожарот

Предраг Петровиќ

Разгорен пожарот во реонот Селце – Драгоево, пожарникарите повлечени зашто се слуша пукање на муниција

Локализиран пожарот меѓу селата Дреново и Долно Јаболчиште во Општина Чашка