Уапсен гостиварец поради закани кон Спасовски

Од:

Ноќеска на аеродромот во Скопје е приведен 28-годишен гостиварец кого полицијата го барала поради закани кон техничкиот премиер Оливер Спасовски. За него имало и централен распис од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар. Од МВР информираат само дека му е поднесена кривична пријава.

„Пред четири дена против него е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело загрозување на сигурноста, предвидено во член 144 став 4 од Кривичниот законик. М.М. се сомничи дека преку социјалните мрежи упатувал закани односно ја загрозил сигурноста на функционер на Владата на Република Северна Македонија“, информираат од МВР.

Тој е задржан во полициската станица Гостивар и ќе биде изведен пред судија во претходна постапка во Основниот суд Гостивар.

Инаку, според Кривичниот законик, пропишаната казна за делото за кое го товарат е парична или затвор до шест месеци.

Би можело да ве интересира

Обвинителството се жали на условната казна за Зоран Ѓорѓевски

ВИДЕО: Пресечен меѓународен канал на дрога, запленети 40 килограми марихуана

ВИДЕО: Условна затворска казна за советникот на Чулев кој нападна началник од Тетово

(ВИДЕО) Манијак се соблекува пред жени во Скопје: Размислувам да набавам нешто за самоодбрана

Кристијан Ландов

Пријави за 49 верници кои го славеа Водици во Охрид, спротивно на забраните

Кристијан Ландов

Полицијата одзеде возило и приведе возач бидејќи немал лични документи

Ана Ололовска