Турција и Чешка го ратификуваа Протоколот за членство во НАТО

Од:

Народното собрание на Република Турција и Парламентот на Чешката Република вчера го ратификуваа Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО.

Ратификацијата на Протоколот во Турција ја потврди на Твитер и шефот на турската делегација во Парламентарното собрание на НАТО Осман Ашкин Бак.

– Големото Народно собрание на Турција го комплетираше ратификациониот процес на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Како и досега, Турција ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија во евроатлантскиот-интегративен процес, напиша Ашкин Бак на Твитер.

Протоколот за членство во НАТО вчера доби зелено светло и во чешкиот Парламент.

– Убедени сме дека пристапувањето на Северна Македонија во НАТО ќе ја зајакне целокупната стабилност и безбедност на Балканот, а во исто време и самата Алијанса, истакна вицепремиерот Јан Хамачек на ратификацијата на Протоколот.

Досега дваесеттина земји членки го ратификуваа Протоколот и дадоа зелено светло за пристапување на нашата земја во НАТО. Се очекува летово тоа да го сторат и САД, а до крајот на годинава и преостанатите земји созјузници со што Северна Македонија и официјално ќе стаен 30-та членка на Северноатланстката алијанса.

Би можело да ве интересира

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Брнс: Ратификацијата е резултат на напорна работа и посветеност кон вложување во иднината

Татјана Ташкова

Сенатот на САД го ратификува Протоколот за членство во НАТО

Ана Ололовска

Премиерот Заев во телефонски разговор со Столтенберг: Остануваме посветени на евро-атлантските интеграции наш стратегиски и суверен избор

Ана Ололовска

Столтенберг: Со нетрпение ја очекуваме Северна Македонија во НАТО

Ана Ололовска

Францускиот Сенат го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Татјана Ташкова