Тројца затвореници избегале од КПД „Идризово“, полицијата ги фатила и ќе бидат вратени во затворот

Од:

Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје и од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје денеска околу 16.45 часот ги лишиле од слобода И.Ј.(36), Е.Д.(36) и М.Р.(37), сите од скопското село Студеничани. Министерството за внатрешни работи информира дека околу 9 часот денеска тие побегнале од Казнено-поправната установа Затвор „Идризово“ каде што биле на издржување казна затвор.

-По преземени мерки и активности, тројцата биле забележани во село Долно Лисиче со патничко возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки. Не застанале на знак за запирање даден од полициските службеници и продолжиле со движење кон село Јурумлери, но набргу биле пресретнати и лишени од слобода. Притоа, кај И.Ј. и Е.Д. биле пронајдени и одземени два ножа, соопшти МВР.

И.Ј. бил осуден на вкупна казна затвор затвор од 11 години за сторени кривични дела по член 215, член 418-б и член 144 од Кривичниот законик, а имал за доиздржување пет години и три месеци.

Е.Д. бил осуден на казна затвор од седум години за сторено кривично дело по член 215 од Кривичниот законик, а имал за доиздржување 18 месеци од казната.

М.Р бил осуден на казна затвор од осум години и три месеци за сторени кривични дела по член 215 и член 418-б од Кривичниот законик, а имал за доиздржување три години од казната.

Тие ќе бидат спроведени во казнено-поправната установа за доиздржување на казната.

Би можело да ве интересира

Повеќето од палестинските затвореници кои можат да бидат ослободени се тинејџери

Горан Наумовски

Зибери: Има елементи на повреда во однос на пречекорување на овластувањата на полицијата во „Идризово“

Прекинат штрајкот со глад на 213 осуденици од полуотвореното одделение во „Идризово“

Горан Наумовски

Осуденици од „Идризово“ најавуваат штрајк со глад

Претрес во КПУ Идризово, повредени 10 полицајци, пронајдени 82 ножа, дрога, 63 мобилни

Предраг Петровиќ

Суспендирани полицајците кои тврдеа дека биле измамени од затвореник

Предраг Петровиќ