ВИДЕО: Тројца приведени на нива со сто стебла канабис сатива

Од:

Полициски службеници на СВР Тетово вчера околу 18 часот, ги лишиле од слобода А.Ш. (24), Р.К.(30) и И.Т. (26), тројцата од Скопје, кои биле затекнати во реонот помеѓу тетовско Нераште и скопска Радуша, од левата страна на реката Вардар, каде се сомничат дека одгледувале „канабис сатива“. На таа локација се откриени околу 100 стебла-насади „канабис сатива“, дел засадени во земја, а дел во саксии.

-Пронајдениот „канабис“ и повеќе други предмети се фотодокументирани и подигнати за вештачење. Трите лица, во координација со Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово, задржани се во Полициската станица Тетово за целосно расчистување и документирање на случајот, по што ќе им биде изготвен соодветен поднесок по член 215 од Кривичниот законик за „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Во текот на денот тројцата бидат изведени пред судија на претходна постапка во Основниот суд Тетово.

Би можело да ве интересира

Босанка го ограбила сопругот од Мала Речица, избегала во Швајцарија со 400.000 франци

Жарко Настоски

Возач од Ресен со џип излета од патот и загина кај Горно Дупени

Жарко Настоски

Жител на радовишко се снимал како пука со пиштол и објавил на ТикТок, доби кривична пријава

Жарко Настоски

Тетовската полиција фати диви тркачи на автопат и им заплени 14 коли

Жарко Настоски

Кавадарчанка пријавила физички напад од 15-годишниот син

Ана Ололовска

Пронајдена дрога во Охрид, приведено едно лице

Ана Ололовска