Тројца полицајци од Скопје претепале крадец додека го апселе

Од:

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР до надлежното Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција- Одделение за гонење на лица со полициски овластувања и затворска полиција, поднесе кривична пријава против П.Р., Б.П. и К.Г., полициски службеници од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „тешка телесна повреда“ во врска со кривично дело „малтретирање во вршење на службата“.

„Пријавените, во својство на полициски службеници, при преземање на службени дејства над оштетениот А.З. од Скопје, затекнат при обид за кражба, неовластено и прекумерно употребиле физичка сила и му нанеле тешки телесни повреди. Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР ќе покрене постапка за утврдување на дисциплинска одговорност, а полициските службеници ќе бидат суспендирани од своите работни места до завршување на постапката“, соопшти МВР.

Би можело да ве интересира

Беровчанец со автомобил прегазил полицаец, а на друг полициски службеник му упатувал закани

Странци пријавиле двајца полицајци дека им барале поткуп – поведена е дисциплинска

Кривична за тројца полицајци – дозволиле да застари дисциплинската против колега осомничен за кражба на културно наследство

Само дисциплински за полицајците од Тетово, осомничени за три кривични дела

(ВИДЕО) Во Германија: Вооружена жена се забарикадира во болница

Горан Наумовски

ВИДЕО: Полицајци тепале обезбедување на казино

Орце Костов