Тројца починати, 34 нови случаи на Ковид-19

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 223 тестови, а регистрирани се 34 нови случаи на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје се регистрирани 26 нови случаи, во Битола и Прилеп по 2, во Куманово, Охрид, Неготино и Свети Николе по 1.

Од вкупниот број на позитивни 34, регистрирани се 8 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се 3 починати лица, по едно лице од Скопје, Крушево и Дебар, на возраст од 79г-89г. Од нив две лица се починати во болнички услови а едно лице во домашни услови. Пријавените се починати во период од 10-29.08.2022

Регистрирани сe 264 оздравени пациенти од: Скопје – 71, Охрид – 46, Делчево – 29, Куманово – 19, Битола – 10, Кавадарци и Струга – по 8, Кочани – 7, Прилеп, Тетово и Велес – по 6, Струмица, Крива Паланка и Пехчево – по 5, Берово, Валандово, Виница и Кратово – по 4, Дебар – 3, Штип, Гевгелија и Македонски Брод – по 2, Неготино, Свети Николе, Гостивар, Кичево, Пробиштип, Богданци, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Направени се 223 тестови: ИЈЗ-17, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-4, Авицена-6, Биотек-6, Систина-7, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-3, Генеа-0, Никоб Лаб-14, ВФВ Медикал-1, Ели Медика Плус-1, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 114.

Досега во земјата се направени вкупно 2.156.878 тестирања на Ковид-19.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      160516, Активни   501
Куманово    18135, Активни    22
Битола      17841, Активни    89
Прилеп      15412, Активни    52
Тетово      14436, Активни    41
Кавадарци   12019, Активни    37
Велес 10746, Активни    26
Охрид 10271, Активни    27
Гостивар    10268, Активни    15
Струмица    8766, Активни     7
Штип  8719, Активни     26
Кичево      6058, Активни     20
Кочани      5537, Активни     19
Струга      5171, Активни     9
Гевгелија   4864, Активни     13
Неготино    4123, Активни     9
Ресен 3014, Активни     18
Радовиш     2828, Активни     14
Свети Николе      2793, Активни     8
Крива Паланка     2649, Активни     13
Делчево     2175, Активни     20
Берово      1861, Активни     11
Дебар 1811, Активни     0
Валандово   1598, Активни     1
Виница      1477, Активни     1
Пробиштип   1299, Активни     1
Кратово     1112, Активни     7
Богданци    1099, Активни     2
Крушево     1033, Активни     13
Демир Хисар 925, Активни      1
Македонски Брод   797, Активни      6
Демир Капија      628, Активни      1
Македонска Каменица     534, Активни      2
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.404, бројот на оздравени пациенти е 330.866, на починати е 9.506, а бројот на активни случаи изнесува 1.032

Би можело да ве интересира

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

44 новозаразени од ковид-19

68 нови случаи на Ковид-19, тројца починати

37 новозаразени од ковид-19

Двајца починати, 11 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска