Тројца починати, 173 нови случаи на Ковид-19

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена, од 16 до 18 септември, направени се 1.216 тестови, а регистрирани се 173 нови случаи на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје се регистрирани 123 нови случаи, во Битола – 16, Кавадарци – 7, Прилеп – 6, Велес – 4, Куманово, Охрид и Штип – по 3, Струмица, Ресен и Кратово – по 2, Тетово и Радовиш – по 1.

Од вкупниот број на позитивни 173, регистрирани се 46 реинфекции.

Регистрирани сe 186 оздравени пациенти од: Скопје – 107, Куманово – 11, Кавадарци и Велес – по 9, Прилеп, Кочани и Неготино – по 6, Битола – 5, Берово – 4, Тетово, Кичево, Струга и Кратово – по 3, Гостивар и Струмица – по 2, Охрид, Штип, Гевгелија, Ресен, Радовиш, Крива Паланка и Пробиштип – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена, од 16 до 18 септември, пријавени се 3 починати лица, едно лице од Скопје на 69 години, едно од Валандово на 75 години и од Охрид на 79 години. Лицата се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.216 тестови преку: ИЈЗ-142, ЦЈЗ Скопје-133, ЦЈЗ Битола-42, ЦЈЗ Прилеп-12, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-32,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0,Судска медицина-0,лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–28, Жан Митрев (Филип Втори)-31, Авицена-23, Биотек-44, Систина-25, лабораторија Лаор-8,Синлаб-4, Ремедика-9, Плодност-6, Генеа-2,Никоб Лаб-65, ВФВ Медикал-12,Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–7,ЖанМитрев Струмица–0,Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 559.

Досега во земјата се направени вкупно 2.162.814 тестирање на Ковид-19.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161000, Активни   366
Куманово    18178, Активни    27
Битола      17895, Активни    48
Прилеп      15458, Активни    43
Тетово      14445, Активни    9
Кавадарци   12059, Активни    30
Велес 10774, Активни    17
Охрид 10294, Активни    22
Гостивар    10273, Активни    4
Струмица    8774, Активни     8
Штип  8738, Активни     21
Кичево      6064, Активни     3
Кочани      5545, Активни     7
Струга      5173, Активни     2
Гевгелија   4870, Активни     6
Неготино    4131, Активни     5
Ресен 3023, Активни     15
Радовиш     2832, Активни     6
Свети Николе      2793, Активни     0
Крива Паланка     2658, Активни     5
Делчево     2182, Активни     9
Берово      1870, Активни     1
Дебар 1812, Активни     1
Валандово   1600, Активни     1
Виница      1477, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1119, Активни     5
Богданци    1100, Активни     1
Крушево     1037, Активни     7
Демир Хисар 927, Активни      2
Македонски Брод   798, Активни      2
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0
Вкупно      342248, Активни   673

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот наепидемијата изнесува 342.248, бројот на оздравени пациенти е 332.051, на починатие 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 673.

Би можело да ве интересира

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

44 новозаразени од ковид-19

68 нови случаи на Ковид-19, тројца починати

37 новозаразени од ковид-19

Двајца починати, 11 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска