Тринаесет загинати во сообраќајката на автопатот Скопје – Тетово

Тринаесет лица загинале во автобуската несреќа која попладнево се случи на автопатот Скопје-Тетово , информира министерот за здравство, Венко Филипче.

Тој во изјавата пред Градската општа болница „8 Септември“ рече дека седуммина од патниците починале на самото место.

Филипче додаде дека меѓу загинатите има и помлади лица на возраст од 25-30 години. Меѓу починатите патници нема деца, а преживеал и возачот на автобустот.

„Во болницата ‘8 Септември’ хоспитализирани се вкупно 25 лица, од кои 22 се хоспитализирани, а тројца ќе бидат пуштен на домашно лекување“, рече Филипче.

Во Клиничкиот центар се примени вкупно 5 пациенти, од кои тројца лесно повредени, една од нив е бремена, но е полесно повредена и би требало да биде пуштена на домашно лекување.

Полицијата работи на утврдување на идентитетот на повредените.

Со цел персонал ангажирани се и приватните болници „Систина“, „Неуромедика“ и „Ремедика“ за да одговорат на сите повици за помош на повредените.

Пред Градската болница има десетици семејства, роднини и пријатели на дел од повредените во несреќата, во очекување на нови информации за здравствената состојба на нивните блиски.

Во болницата дојде и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој не даде изјава за медиумите. Засега причините за несреќата остануваат непознати.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Скопјанец го бркаа со сатар низ Лептокарија бидејќи се пожалил на високата сметка

Кристијан Ландов

Едно лица загина, тројца се повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска

Скопјанец загина во сообраќајка во близина на Охрид

Ана Ололовска

Се превртел трактор, загинала сопатничката

Ана Ололовска

Туристка од Холандија пронајдена мртва во хотел во Струга

Ана Ололовска

Загина тракторист кај демиркаписка Корешница

Ана Ололовска