Трибина за нацрт-текстот на законот за спречување корупција и судир на интереси

Од:

Трибина за нацрт текстот на Предлог на Законот за спречување на корупцијата и судир на интереси ќе се одржи денеска во организација на Транспарентност Македонија во соработка со Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата.

dobivaj vesti na viber

Во рамки на трибината министерката за правда Рената Дескоска е најавено дека ќе изнесе кус осврт на Предлог-законот за спречување корупција.

Воведно излагање ќе има Ана Јанеска Делева, извршен директор на Транспарентност Македонија, а предвиден е и дијалог со политички партии за нивните очекувања за тоа што значи независно антикорупциско тело.

Трибината е дел од проектот „Вклученост“ на Платформата во набљудување и дебатирање на борба против корупцијата во Македонија, финансиран од Фондација Отворено општество – Македонија.

Проектот има цел да работи и соработува со институциите и јавноста во насока на измена и усвојување на нова регулатива којашто би била целосно усогласена со европските стандарди, како и со укажувањата во Извештајот за итните реформски приоритети и на оние од невладините организации за потребата од институционални промени

Целта на трибината е политичките партии да дадат свои коментари, сугестии и забелешки на нацрт текстот на Предлог на Законот за спречување на корупцијата и судир на интереси.

Би можело да ве интересира

Нова кривична пријава против Мета за перење пари, корупција и злоупотреба на службената положба

А1он

Сопругата на поранешниот премиер на Малезија прогласена за виновна за корупција

А1он

Во американскиот Сенат предложен закон за борба против корупцијата и за економски развој на Западен Балкан

А1он

Директор на основно училиште во Теарце ја вработил ќерката, ДКСК бара поведување на прекршочна постапка

А1он

Објавен Јавeн повик до невладини организации за доставување предлози за дополнување на Планот за борба против корупција

Ана Ололовска

Николовски-Мекеј: Планот за борба против корупција основа за зголемена транспарентност и владеење на правото

А1он