Тодоровиќ се откажа од изградбата на нов објект за општина Центар

Од:

Општина Центар ја повлече точката од дневен ред за изградба на нов објект. По синоќешниот протест на граѓаните и опозицијата, градоначалникот на општина Центар, Владимир Тодоровиќ го откажа планот инвеститорот ПЕРА КОНСТРАКШН кој го откупи земјиштето за 3000 денари по метар квадратен да изгради нов објект за општината, но само карабина.

Тодоровиќ ова го направил поради притисокот на опозицијата и шпекулациите кои се појавиле во јавноста. Сепак, одлуката била донесена откако денеска таму бил министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски. Целиот план се одлага за после локалните избори.

ПЕРА КОНСТРАКШН го доби тендерот на електронско наддавање, со кој се стекна со парцела во строгиот центар на градот, а освен за свои потреби, требаше да изгради и нов објект за општинаската власт, но само карабина. Сето друго, според опозицијата требаше да падне на товар на буџетот на Центар.

Според договорот, ПЕРА КОНСТРАКШН требаше да уплати банкарска гаранција за 15 дена, а рокот истече во понеделникот.

Граѓаните синоќа протестираа и беа револтирани како може Тодоровиќ и советниците од власта да го распродаваат за багателна цена имотот што не е нивни и без да ги прашаат жителите на Центар.

Би можело да ве интересира

Делови од Центар и повеќе скопски села утре без струја

А1он

Општински инспектори почнаа да мерат бучава во Центар, на два објекта им наложија да се стишат

Жарко Настоски

Центар ќе казнува локали за гласна музика, се бунеле жителите

Жарко Настоски

Центар раскина договор за катна гаража на „Климент Охридски“, просторот ќе биде парк

Маја Илиевска-Пачемска

Општина Центар по 12 години сама ќе одлучува за летните тераси, Градот ѝ ги предаде надлежностите

Жарко Настоски

На „Ленинова“ и „Максим Горки“ веќе нема паркирање со пораки, на тие места ќе паркираат жителите

Жарко Настоски

1 comment

centarec 13/12/2012 - 20:12 at 20:12

policaecot (postariot, so 3 dzvezdichki na chinot) shto na pochetokot na snimkata razgovara so sovetnicite i gragjanite, e od UBK. se postavuva prashanjeto dali ovaa sednica bila opasnost po drzhavnata bezbednost na RM ili shto?

Reply

Leave a Comment

five × 4 =