Тетовското обвинителство поведе постапка против 17 лица

Од:

Основното јавно обвинителство Тетово поднесе предлози за издавање казнени налози против 17 лица за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

– Обвинетите го прекршиле полицискиот час и за време на забраната се движеле на различни локации во градот, со што постапиле спротивно на Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија, се вели во соопштението на ОЈО.

Надлежното обвинителство на Судот за сите обвинети предложи парични казни во висина од по 100 дневни глоби.​

Би можело да ве интересира

Петровска: Нема казни за лицата кои полицискиот час ги затече на автопат, писмено се предупредени

Маја Илиевска-Пачемска

Ноќеска без прекршување на полицискиот час во Тетовско

Ана Ололовска

Регистрирани 591 прекршок за неносење лична заштита

Ана Ололовска

Полициски протокол за влез и излез од државата за време на карантинот

Ана Ололовска

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Ана Ололовска

Земјоделците може да ги користат веќе извадените „трајни“ дозволи и во тридневниот карантински викенд

Ана Ололовска