Тетовец осомничен за повеќе од 25 кражби во изминатите три месеци

Од:

Секторот за внатрешни работи Тетово целосно расчисти и документира 18 тешки, осум кражби и еден обид за тешка кражба, за чие извршување се сомничи 38-годишниот тетовец Ј.Ц, против кого се изготвени и ќе бидат поднесени кривични пријави.

МВР денеска соопшти дека Ј.Ц. се сомничи дека во јуни, јули и август оваа година во Тетово насилно провалувал во возила, продавници, деловни и други објекти, од кои најчесто одземал парични средства, музичка опрема, компјутери и други предмети, противправно стекнувајќи се со вкупна имотна корист која се проценува на околу 525 илјади денари.

Најголемиот број од одземеното е пронајдено и веќе им е вратено на нивните сопственици, односно на оштетените.

Би можело да ве интересира

Притвор од 30 дена за разбојник од Битола

Ана Ололовска

Три лица со автоматско оружје украдоа 2 милиони денари од скопјанец пред банка во Сарај

Кристијан Ландов

Полицијата откри двајца осомничени за разбојништво и 22-годишник кој фалсификувал дозволи за движење

Ана Ололовска

Ограбена пошта во Охрид, разбојникот приведен по неколку часа

Кристијан Ландов

Постигнати спогодби со тројца ресенчани обвинети за измама

Ана Ололовска

Фатени двајца малолетници кои извршиле тeшки кражби во Штип

А1он