Tемелна дезинфекција на сите судници во Кривичниот суд, мерка против коронавирусот

Од:

емелна дезинфекција на сите судници и останати простории во Основниот кривичен суд ќе се врши од специјализирана фирма секој петок се додека постои опасност од ширење на вирусот, а во меѓувреме судските служби за одржување, согласно препораките, секојдневно ќе вршат чистење на судот по неколку пати во текот на работниот ден, информираат денеска од Основниот кривичен суд Скопје.

Посочуваат дека дезинфекцијата е во правец на препораките на Владата на РСМ и известувњето на Министерството за правда и Судскиот совет – судењата во Кривичниот суд за кои постојат услови за одржување да не се одлагаат.

– Вакви дезинфекции од специјализирана фирма ќе се вршат секој петок се додека постои опасност од ширење на вирусот, а во меѓувреме судските служби за одржување, согласно препораките, секојдневно ќе вршат чистење на судот по неколку пати во текот на работниот ден. Воедно сите судски полицајци и службеници кои имаат директен контакт со странките задолжително носат стерилни ракавици, а за странките се обезбедени средства за дезинфекција, се вели во соопштението од Основниот кривичен суд Скопје.

Од Кривичниот суд информираат дека ќе продолжи со судење на сите расправи за кои постојат услови за нивно одржување се до добивање нови напатствија од Министерството за правда и Судскиот совет. Истовремено апелираат до странките и тие доследно да се придржуваат до
препораките за заштита.

Би можело да ве интересира

Александар Гочев призна дека сторил измама со европски пари

Горан Наумовски

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

Иван Џолев доби втор мандат, одново избран за претседател на Кривичен суд

Кристијан Ландов

Судот не ја спори датата во наредбата која е погрешна, а во повратницата стоела точната

Кристијан Ландов

Продолжен домашниот притвор за насилникот кој нападна новинарска екипа на ТВ24

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска