ВИДЕО: Вељаноски не ги дава собраниските печати

Од:

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, својата работа ќе ја извршува од неговиот досегашен кабинет додека не дојде до официјално примопредавање.

Иако се очекува да испрати писмо со кое ќе го побара мандатот од претседателот Иванов, тој не може да го стори тоа додека не ги добие собраниските печати кои се во моментов кај Трајко Вељаноски.

Во меѓувреме пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се уште се наоѓаат во кабинетот на претседателот, а обезбедувањето ги спречува медиумите да влезат таму.

Обезбедувањето не дозволи да се земе информација зошто пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се таму, ниту пак кого штитат, Трајко Вељаноски или Талат Џафери.

Би можело да ве интересира

Промена на собранискиот состав по локалните избори

Ана Ололовска

Џафери на Конференција во Атина, ќе се сретне со претседателот на грчкиот Парламент

Ана Ололовска

Џафери: Работиме на подобрување на транспарентноста на Парламентот

Џафери: Потребна е кредибилна европска перспектива за Западен Балкан, заснована на систем на заслуги

Ана Ололовска

Тројца амбасадори ќе ги претстават своите платформи пред собраниската Комисија за надворешна политика

Ана Ололовска

Џафери: Предлог-одлуката за формирање Анкетна комисија се враќа како неуредна, истата да се усогласи во рок од 15 дена

Ана Ололовска