СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Од:

Сојузот на здруженија на пензиoнерите на Македонија (СЗПМ) денеска испрати апел до пензионерите доследно да ги почитуваат мерките за носење на маски и одржување на социјална, односно физичка дистанца.

Автобускиот превоз, како што посочува Сојузот, пензионерите да го користат само во случаи кога тоа е неопходно потребно.

-Исто така, се упатува апел и до сите приватни и државни субјекти: банки, пошти, маркети… предност да се дава на пензиoнерите бидејќи тие се ризична целна група каде степенот на превенцијата треба да биде на повисоко ниво, се наведува во соопштението на СЗПМ.

Би можело да ве интересира

Сојузот на здруженија на пензионери ќе отвори телефонска линија за пенионерски прашања

Ана Ололовска

Спасовски на средба со пензионерите во Бутел, најави нова повисока минимална пензија

А1он

СЗПМ: Да се олеснат мерките за возрасните луѓе над 67 години

Ана Ололовска

Словенците повторно ќе можат да го користат јавниот превоз од 11 мај

А1он

Народната банка со препораки околу исплатата на априлската пензија

А1он

Над 320 илјади пензионери ќе добијат пензија една недела порано, исплатата ќе се врши етапно

Ана Ололовска