СЗПМ: Да се олеснат мерките за возрасните луѓе над 67 години

Од:

Сојузот на здруженија на пензионерите на Македонија денеска предложи за граѓаните над 67 години да важат истите мерки за заштита од коронавирусот како и за останатото население.

-Сметаме дека ограничувањето на времето за движење до сега имаше свое оправдување, но во услови на смирување на пандемијата Ковид 19, како неопходна потреба за пензионерите е слободно движење со доследно почитување на мерките што ќе важат и за останатото население. На овој начин се дава еднаков третман на возрасните за самостојно живеење и активно стареење како начин за одржување на нивната психофизичка кондиција, наведуваат во соопштение.

Предлогот, како што наведува здружението, е заснован врз барања на голем број на пензионери, посочувајќи дека во државата има над 320.000 корисници на пензија.

Би можело да ве интересира

Вкупно активни 3.486 случаи на Ковид-19, не се очекува поголем наплив во болниците

Ана Ололовска

Комисијата за заразни болести ќе работи на протокол за државни настани во време на пандемија

А1он

Владата одлучи Македонија да се вклучи во COVAX – глобалната набавка на идната вакцина против Ковид-19

А1он

Владата ги усвои протоколите за плажите и базените – маски, дистанца и едуцирање на посетителите

А1он

Шест лица денеска донирале крвна плазма, вкупно обезбедени 52 единици за третман на лица со Ковид-19

А1он

Филипче: Нема раст на процентот на хоспитализирани пациенти со Ковид-19

А1он