Светските медиуми јавуваат за масовноста на митингот на „Граѓаните за Македонија“

Од:

„Македонија протестира: Антигруевски протести во Скопје“, „Проблематичната Македонија се подготвува за најголемите опозициски протести“, „Илјадници протестираат против контроверзната македонска влада“, се насловите на светските медиуми што денеска информираат за масовниот митинг на „Граѓаните за Македонија“.

mediumi-3 - Copy (5)

Британската национална телевизија „Би-Би-Си“ јавува дека лидерот на СДСМ очекува 100.000 лица да се појават на протестот, но оти една десетина од таа бројка да излезе на протест ќе испрати силна и јасна порака за премиерот Груевски.

mediumi-3 - Copy (6)

Англискиот сервис на „Дојче веле“ јавува дека десетици илјади лица, со македонски и со албански знамиња, маршираат кон зградата на Владата, повикувајќи „Победа, победа“. Во извештајот се наведува дека премиерот за утре има најавено свој митинг.

mediumi-3 - Copy (7)

Денешните протести, преку извештаите на новинските агенции „Ројтерс“, АФП, „Асошиејтед прес“, се најдоа во медиумите одЕвропа, Кина, Индија, па сè до САД, а руската телевизија „Раша тудеј“, на својот шпански канал на „Јутјуб“, врши директен пренос од митингот.

Извор: Мета

Би можело да ве интересира

Железарци ги засилуваат протестите до надлежните: Запрете го возачкото дивеење на „Коце Металец“

Жарко Настоски

Утре ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје поради протест против образовните реформи

Жарко Настоски

ВИДЕО: Грци протестираа против вакцините и задолжителната вакцинација, за првпат нападнати новинари

Жарко Настоски

Поречани блокираа накај Драчево, бараат конечно да се пушти пат од Македонски Брод до Скопје

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ пак протестира пред МНР, бара власта да соопшти за што преговара со Бугарија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Расист се заби со џип во група црни демонстранти, возел 150 километри на час

Жарко Настоски

Leave a Comment

one + twelve =