Притвор за сопственикот на „Дурмо-турс“ и возачот на автобусот

Од:

Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за определување мерка притвор за шест лица и мерки за претпазливост за едно лице, кои беа спроведени во судот, судија на претходна постапка по произнесување на лицата како и ценење на фактите и доказите приложени во предлогот , донесе решенија за 30 дневен притвор за три лица, меѓу кои за сопственикот на „Дурмо-турс“ и за возачот на автобусот поради несреќата кај Ласкарци кога животот го изгубија 15 лица.

Двајца од приведените добија куќен притвор, а на едно лице му се определени мерки на претпазливост и тоа одземање
на патна исправа, забрана за напуштање на живеалиштето односно престојувалиштето, Обврска повремено да се јавува на службено лице во
судот и Забрана за вршење на работни активности.

За седмиот осомничен прифатен е предлогот на обвинителството за определување мерки за претпазливост.

Обвинителот Сашо Рајчев од скопското Обвинителство посочи дека неисправните сопирачки на автобусот и недозволената брзина на движење, како и пропустите во работењето на компанијата, се главните причини за несреќата кај Ласкарци, што се случи на 13 февруари.

Би можело да ве интересира

Судијката која го судеше Заев за „Поткуп“ ќе ја суди сообраќајката кај Ласкарци

Васко Маглешов

Двајца повредени и оштетен електричен столб при судир на две возила во Тетово

Ана Ололовска

Изгаснат шумскиот пожар кај Буковиќ

Татјана Ташкова

Продолжува гаснењето на пожарот над скопските села

Татјана Ташкова

Ставен под контрола шумскиот пожар над скопските села, ќе се догаснува изутрина

Ветерот го шири пожарот над Ласкарци, Буковиќ и Раовиќ

Татјана Ташкова