Судискиот совет денеска ќе избира ВД претседател на скопскиот Кривичен суд

Од:

Судскиот совет на Република Северна Македонија на денешната седница треба да донесе одлукa за определување вршител на должност – претседател на Основниот кривичен суд Скопје.

dobivaj vesti na viber

Членовите на Судскиот совет треба да изберат ВД претседател на скопскиот Кривичен суд, бидејќи минатата недела на актуелниот претседател на Судот, судијата Иван Џолев, му заврши мандатот.

На дневен ред на денешната седница се и барањето од судија во врска со утврден надоместок на трошоци за превоз, како и Одлуката за престанок на судиска функција пoради исполнување на услови за старосна пензија.

Би можело да ве интересира

И судијата Нанев на туѓа сметка навивал во Палермо со министерот, а тоа може да го прави и во иднина

Кристијан Ландов

Одбиени жалбите за замрзнатиот имот во „Империја“

Катерина Павлова-Николовска

Наместо Судскиот совет во иднина самите судии меѓусебно ќе се оценуваат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пијаница со 150 км/ч ми го уби детето, издржа казна четири години и излезе, каде јас да барам правда, праша мајка на протестот пред судот

Маја Илиевска-Пачемска

Кривичен суд: Граѓаните имаат право да протестираат, но пресудата за сообраќајката кај „Сити мол“ не е правосилна, подлежи на проверки

А1он

Мухамед Зеќири останува во притвор

А1он