Судијката Димишкова 1,5 час била на распит кај Русковска

Од:

Весна Димишкова, судијката од Кривичниот суд во Скопје, утрово влезе во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција и таму, според информации на “А1он” се задржала 1,5 час. Иако новинарските екипи ја чекаа судијката за изјава повеќе од пет часа, но не успеаја да ја регистрираат низ кој од трите излеза во Обвинителството излегла.

Нема информации за што била повикана судијката во Обвинителството, но неофицијално, поканата е за истрагата за случајот „Рекет“.

Нејзиното име го спомна обвинетиот Бојан Јовановски во снимката која што ја објави италијанскиот весник „Ла Верита“. Јовановски во снимката на Камчев му рече дека треба да се почека Димишкова да почекаат да видат „што ќе напраи до среда“.

„Боки, ти ми кажа со Катица да пуштам барање за четврток. Ти ми кажа дека судијката ќе биде отсутна дента, дека ќе биде Реџепагиќ, да те цитирам шо зборевме ја и ти“, му рече Камчев на Јовановски.

Медиумите веќе објавија дека во записникот од пријавата за Камчев, се споменуваат судијката Димишкова и нејзиниот брат Васил Димишков.

Димишкова, беше судијката што на Катица Јанева ѝ даде наредба за влез во УБК, за истрагата со прислушувањето, и која ја потпиша наредбата за претрес во станот на сега покојниот Коста Крпач.

Таа е избрана за судија од 2004 година и го судеше предметот со кокаинот откриен во канти со поликолор за кој беше обвинета Станислава Чочороска Полетан и предметот против Панде Лазаров, ексдиректорот на поранешното ЕСМ, за поткуп од кинеска компанија за изградбата на „Козјак“.

Би можело да ве интересира

Никој не го ферма додека не умре, вели Дуковски и тврди дека здравјето на Јовановски се влошува

Јанева останува во куќен притвор, судот ѝ ја одби жалбата

Кристијан Ландов

Обвинителството бара Јанева да остане во куќен притвор, Апелација одлучува идната недела

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Адвокатот на Јанева: Јосифовска кажа како се постапувало во „Империја“, нема ништо невообичаено

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Јанева не кажа дали добивала закани како Јовановски

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Дуковски: Заканите до Јовановски доаѓаат преку посредници од високи претставници

Кристијан Ландов