Судијката Димишкова 1,5 час била на распит кај Русковска

Од:

Весна Димишкова, судијката од Кривичниот суд во Скопје, утрово влезе во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција и таму, според информации на “А1он” се задржала 1,5 час. Иако новинарските екипи ја чекаа судијката за изјава повеќе од пет часа, но не успеаја да ја регистрираат низ кој од трите излеза во Обвинителството излегла.

Нема информации за што била повикана судијката во Обвинителството, но неофицијално, поканата е за истрагата за случајот „Рекет“.

Нејзиното име го спомна обвинетиот Бојан Јовановски во снимката која што ја објави италијанскиот весник „Ла Верита“. Јовановски во снимката на Камчев му рече дека треба да се почека Димишкова да почекаат да видат „што ќе напраи до среда“.

„Боки, ти ми кажа со Катица да пуштам барање за четврток. Ти ми кажа дека судијката ќе биде отсутна дента, дека ќе биде Реџепагиќ, да те цитирам шо зборевме ја и ти“, му рече Камчев на Јовановски.

Медиумите веќе објавија дека во записникот од пријавата за Камчев, се споменуваат судијката Димишкова и нејзиниот брат Васил Димишков.

Димишкова, беше судијката што на Катица Јанева ѝ даде наредба за влез во УБК, за истрагата со прислушувањето, и која ја потпиша наредбата за претрес во станот на сега покојниот Коста Крпач.

Таа е избрана за судија од 2004 година и го судеше предметот со кокаинот откриен во канти со поликолор за кој беше обвинета Станислава Чочороска Полетан и предметот против Панде Лазаров, ексдиректорот на поранешното ЕСМ, за поткуп од кинеска компанија за изградбата на „Козјак“.

Би можело да ве интересира

Еден осомничен за пукањето на „Пластичарска“

Ана Ололовска

Обвинителен предлог против главен и одговорен уредник на интернет портал за издавање службена тајна

Ана Ололовска

Обвинителството со полиција упаднаa во ДИК, запленета документацијата за набавката на софтверот за избори

Ана Ололовска

Али Ахмети: Поканет сум за сведок во Специјалното обвинителство за воени злосторства во Косово

А1он

Обвинителство: Нема основ за јавнообвинителска интервенција за работата на Оперативно-техничката агенција и Агенцијата за национална безбедност

Ана Ололовска

Обвинителството отвори предмет по допрен глас за организирана забава во угостителски објект во Прилеп

Ана Ололовска