Судењето за предметот „Талир 2“ одложено за 22 април

Од:

Поради изолација на еден од адвокатите на обвинетите во случајот ,,Талир 2″, денешното судско рочиште се одложи за 22 април.

dobivaj vesti na viber

Во „Талир 2“ се обвинети Никола Груевски, кој е во бегство и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски. Обвинетите се товарат за злоупотреба на службената положба, при што овозможиле правното лице ДГ „Бетон“ АД Скопје, да го изгради седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, во времето кога фирмата имала склучено договори за јавни набавки со државни органи и јавни установи или претпријатија, спротивно на Законот за политички партии, Законот за финансирање на политички партии и Законот за облигациони односи.

Предметот го води судијката Даниела Алексовска Стојановска, а застапник на обвинението е обвинителката Ленче Ристоска.

Би можело да ве интересира

Судењето за предметот „Талир 2“ одложено за 8 април

Ана Ололовска

Вработен во Општина Петровец, сведочеше во „Талир“ за начинот на плаќање донации во име на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Случај „Талир“: Јанакиески и Божиновски од сопственикот на „Урбан Инвест” барале 15.000 евра

Ана Ололовска

Почна судскиот процес за „Талир“

Ана Ололовска

Судбината на предметите „ТНТ“, „Титаник“, „Монструм“ и „Талир“ во рацете на Судскиот совет

Ана Ололовска

Илија Димовски дознал дека поротничките имаат по 60 години и побара одлагање на „Талир“

Васко Маглешов