Субвенции од 15 милиони денари за печки на пелети за домаќинста од ранливите категории

Од:

Триесет милиони денари ќе бидат наменети за субвенционирање на домаќинства кои сакаат да купат печки на пелети. Годинава првпат половина од вкупната сума, односно 15 милиони денари се предвидени за субвенционирање на ранливите категории на граѓани.

– Ранливите категории граѓани ќе може да купуваат печки на пелети и притоа да ги исполнат соодветните услови од јавниот повик и на тој начин ќе бидат кофинансирани до 50 проценти, но не повеќе од 25.000 денари, истакна министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција.

Тој најави дека во зависност од бројот на апликации коишто ќе ги имаат на овој оглас, следната година да биде зголемен буџетот само за ранливите категории на граѓани.

Министерството за економија коешто го објавува јавниот оглас за субвенционирање годинава очекува зголемен интерес имајќи предвид дека на ланскиот оглас пристигнале над 2.000 апликации, а биле субвенционирани околу 640 домаќинства.

Би можело да ве интересира

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Ана Ололовска

Медиумите може да поднесуваат барања за субвенционирање на социјалното осигурување за вработените

Ана Ололовска

Субвенции за скопските занаетчии од Градот, да се аплицира до 15 декември 2020

Ана Ололовска

Сточарите нема да поднесуваат барања за субвенции за млеко, процедурата ќе ја спроведува Платежната агенција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Субвенции од државата за плати досега побарале 12.380 компании

Ана Ололовска

СДСМ: Исплатени 30 милиони евра за субвенции за тутун, за помалку од 3 години владата исплати над 427 милиони евра кон земјоделците

Ана Ололовска