Субјектите кои вршат превоз за сопствени потреби ќе мора да возат со половина капацитет

Од:

На денешната седница Владата ја дополни Уредбата со законска сила примена на Законот за превоз во патниот сообраќај за време на вонредна состојба со која е предвидено во јавниот превоз на патници бројот на патниците во возилата да изнесува најмногу до 50% од капацитетот на возилата за кои е задолжително да бидат опремени со маски, ракавици и возилата да се дезинфицираат.

Со оваа измена задолжителните мерки ќе се однесуваат и на правните субјекти кои вршат превоз на патници за сопствени потреби.

Би можело да ве интересира

Комисијата за заразни болести ќе работи на протокол за државни настани во време на пандемија

А1он

Владата одлучи Македонија да се вклучи во COVAX – глобалната набавка на идната вакцина против Ковид-19

А1он

Владата ги усвои протоколите за плажите и базените – маски, дистанца и едуцирање на посетителите

А1он

Шест лица денеска донирале крвна плазма, вкупно обезбедени 52 единици за третман на лица со Ковид-19

А1он

Филипче: Нема раст на процентот на хоспитализирани пациенти со Ковид-19

А1он

Во Скопје 1.788 активни случаи на Ковид-19

А1он