Студентите од правните факултети денеска ќе протестираат пред Владата на Македонија

Од:

Како студенти кои избравме да студираме на правните факултети во Македонија, не можеме да останеме рамнодушни пред долгата тенденција на постапки кои водат кон уништување на нашиот правен систем. Ние сме новата генерација на правници кои и се потребни на Македонија, не корумпирани и посветени на правото и правдата. Но, ние, како активни студенти, сме загрижени дека додека стапиме на позиции во правосудството, правдата може да остане само апстрактен поим, се вели во студенското соопштение.

„Најновите брзи и криминогени изменувања на Кривичниот законик станаа капката што го прелева чашата. Затоа, ние мораме да сме погласни од било кога, бидејќи одлучивме да останеме во Македонија и да се бориме за правда во нашата земја. Со ова обраќање, ги повикуваме сите студенти, професори и граѓани ПОВТОРНО да ни се придружат на протестот кој е закажан за денес, понеделник во 18 часот пред Владата на Република Македонија. ДОСТА БЕШЕ од злоупотребата на европското знаменце како и од користењето и манипулирањето со правото и законите за интересите на политичките елити”, се нагласува во апелот.

Би можело да ве интересира

Правда за Мануел побара Ромалитико со протест пред Основниот кривичен суд

Родители најавија голем протест во Чашка: Отворена албанска паралелка во училиште кое изведува настава на македонски

Орце Костов

(ВИДЕО) „Нашата работа е за јавноста, не за пред колегите“: Новинарите на протест пред Граѓански суд

Орце Костов

Во Лондон: Полицијата уапси 92 членови на десницата, противници на пропалестинскиот собир

Протест на Левица против урбанистичката мафија која ќе гради згради кај „Треска“

Орце Костов

Прилепските пензионери протестираат со блокада на улици

Горан Наумовски