Студен бран во Македонија и дел од регионот

Од:

Утрово во поголем дел од Македонија вее снег, со пообилни снежни наноси во западниот дел од земјата.

Се очекува врнежите да продолжат и во следните денови, проследени со ветер.

Слични временски услови се забележани и во регионот, особено во Србија. Сношти голем дел од патиштата во соседната земја беа под снежна покривка, а службите ги чистеле за да помогнат на граѓаните во непречено одвивање на сообраќајот.

Снежно невреме, но во поголем интензитет ја зафати и Хрватска, каде паѓаа дрва на улици, паркинзи, врз автомобили и на фасади.

Би можело да ве интересира

Пад на Македонија во извештајот на Фридом хаус: Назадување во владеењето на правото и борбата со корупција

Преспанскиот договор оспорен во предизборието, анализира грчки Катимерини

Александар Тодески

Цвеќе и пораки со сочувство пред Амбасадата на Русија во Македонија

А1он

Ескобар: Македонија треба веднаш да стане членка на ЕУ

Најстудено на Попова Шапка, најмногу дожд во Крива Паланка

(ВИДЕО) Во Пакистан ненадејно падна снег, загинаа најмалку 35 лица