Струмичанец со 2,34 промили алкохол во крвта утринава возел автомобил

Од:

Околу 9.50 часот полицијата денеска регистрирала 48-годишен струмичанец како управува автомобил марка „голф“ со струмички регистарски ознаки со 2,34 промили алкохол во крвта.

Како што соопштија од СВР Струмица, пијаниот возач бил запрен на регионалниот пат Струмица-село Банско, во селото Куклиш. По извршената контрола со алкомер „дрегер“ било утврдено дека автомобилот го управува со количина за неколку пати поголема од дозволената.

Возачот бил исклучен од сообраќај, а констатираниот прекршок бил соодветно санкциониран.

Би можело да ве интересира

Хрват возел по автопат со 4,28 промили алкохол во крвта

Вчера 19 скопнјани возеле под дејство на алкохол

Охриѓанец возeл автомобил со 4.07 промили на алкохол во крвта

Скопјанец возел автомобил со 4.14 промили алкохол во крвта

Горан Наумовски

21 возачи под дејство на алкохол на територија на СВР Скопје

Вчера се откриени 17 возачи под дејство на алкохол во Прилеп