Столтенберг очекува членките на НАТО да го потпишат Протоколот за приклучување на Македонија кон Алијансата

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изрази очекување дека членките на Алијансата ќе го потпишат Протоколот за приклучување на Македонија кон НАТО, бидејќи земјата се согласи да го промени името, со што е решен долгогодишниот спор со Грција.

dobivaj vesti na viber

„Со членството во НАТО, Македонија ќе придонесе кон мирот и стабилноста во регионот, како и во Европа“, рече Столтенберг, јави „АП“.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Мора да се земе предвид загриженоста на сите сојузници

Ана Ололовска

Ердоган им соопшти на лидерите на Шведска и Финска што очекува од нив

Ана Ололовска

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Трас: Молдавија треба да се опреми по стандардите на НАТО

Ана Ололовска

Ердоган разговараше со холандскиот премиер за НАТО-патот на Шведска и Финска

Ландов

Ердоган не попушта: Повторно „не„ за Шведска и Финска