Стоев: Скопје мора да ја убеди Софија дека сака решение за проблемите

Од:

Бугарскиот технички министер за надворешни работи Светлан Стоев денеска изјави дека процесот на пристапување на Република Северна Македонија во ЕУ не е само желба на ЕУ, туку мора да има докажани активности од страна на Скопје да ги убеди не само европските партнери, туку и земјата-членка Бугарија дека тие имаат желба за билатерално решавање на проблемите што постојат и ја спречуваат Софија да даде зелено светло за почеток на преговарачкиот процес.

Неговата изјава беше одговор на новинарско прашање.

– Бугарската страна работи на две линии – билатералниот дијалог и давање гаранции во рамките на преговорите од страна на земјите-членки на ЕУ дека договорите потпишани од РСМ, вклучително и со Бугарија, ќе бидат имплементирани во иднина, изјави Стоев.

Тој додаде дека „краткиот пат е билатерален пат, и долгиот – кога треба да поминете низ сите земји-членки за да добиете договор за вклучување елементи во рамката за преговори што ја задоволуваат Бугарија“.

– Ние поставивме многу јасно какви услови мора да бидат исполнети и кога ќе видиме исполнување на овие услови, средината за понатамошен дијалог ќе биде сосема поинаква. За жал, она што го гледаме, јазикот на омраза што го промовираат некои политички сили и младински движења, не зборува во оваа насока …Би сакал да видам резултат за време на словенечкото претседателство, изјави Стоев.

Тој додаде дека очекува Скопје да преземе активности во врска со спроведувањето на клаузулите потпишани во 2017 година.

– За некои од нив четири години не можеме да разбереме зошто не се спроведуваат…И ова го покренува прашањето колку се искрени нашите соседи во однос на исполнувањето на нивните обврски кон Бугарија.

Би можело да ве интересира

Бугарија не учествувала во изготвувањето на нон-пејперот за Македонија

А1он

Советот за безбедност на бугарската Влада следната недела ќе ја анализира политика кон С. Македонија

Ана Ололовска

Тонин: Ќе се обидеме да им кажеме на нашите бугарски пријатели дека и во нивен е интерес е С. Македонија да стане членка на ЕУ

Ана Ололовска

Османи: Штом се формира влада во Софија интензивно ќе се ангажираме за пробив уште во септември

Ана Ололовска

Разговорите со Бугарија ќе продолжат штом се формира новата влада во Софија

Ана Ололовска

До крајот на годинава ќе има сериозни шанси за решение на спорот со Бугарија, уверува Османи

Ана Ололовска