Стабилна e состојба на работникот, кој се здоби со тешки повреди во лифт во штипски угостителски објект

Од:

Стабилна е состојбата на 56-годишниот маж кој вчера попладне се здоби со тешки телесни повреди во лифтот во угостителски објект во Штип.

Надлежните во Клиничка болница- Штип информираат дека е примен со скршеници на пршлените и е хоспитализиран на одделението за ортопедија во штипската Клиничка болница.

Неговиот колега, 71 годишниот пензиониран кувар им подлегна на повредите добиени при пад на лифтот, во кој биле работно ангажирани.

Во меѓувреме директорката на Државниот инспектор за труд, Весна Томовска изјави дека на лице место вчера е излезен трудов инспектор. Утврдено е дека двајцата работници не биле вработени, туку работно ангажирани во објектот. Починатиот бил кувар во пензија.

Посочува дека утре до инспекторатот треба да биде доставена документацијата за безбедност при работа во објектот. Од Обвинителството пак информираат дека се обезбедуваат докази за расчистување на настанот, а стручно лице ќе направи техничко вештачење на лифтот. Како дошло до трагедијата се уште нема официјални информации. Телото на починатото лице е дадено на обдукција.

Би можело да ве интересира

Локализиран пожарот кој избувна во штипската населба Пребег

Горан Наумовски

Два пожари на штипските гробишта, ЈП „Исар“ и ТППЕ Штип апелираат граѓаните да бидат претпазливи

Штип бара поддршка од воздух за гаснење на пожарите

Гром удри во две момчиња во Радовиш, 20-годишно момче загина, неговиот другар повреден

Анита Петровска Рајковиќ

76-годишник од Делчево загина во сообраќајка

Пожар во куќа во центарот на Штип