Српската Влада донесе одлука за отворање почесен Конзулат на Северна Македонија во Србија

Од:

Српската Влада на последната седница донесе Одлука за давање согласност за отворање Конзулат на Република Северна Македонија во Република Србија. Одлуката е објавена во „Службен весник на Република Србија“, јави дописникот на МИА од Белград.

Седиштето на Конзулатот на Република Северна Македонија ќе биде во Чајетина.

-Се дава согласност за отворање на Конзулат на Република Северна Македонија во Република Србија, на чело со почесен конзул, со седиште во Чајетина и конзуларна област што ја опфаќа територијата на административната област на Златиборскиот управен округ, се наведува во одлуката на срската Влада.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невидена сцена во Белград: Автомобил прелета ограда од два метри, удри во бандера, па влета во двор

Ана Ололовска

ВИДЕО: Момчето со трубачите во Ниш славело двојна добивка, со иста комбинација добило пари во две обложувалници

Маја Илиевска-Пачемска

12.159 новозаразени во Србија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Со трубачи на минус два оди по парите во обложувалница во Ниш

Ана Ололовска

Маж од Ниш легнал на пруга да се самоубие, но возачот го видел и закочил

Ана Ололовска

Во Србија се потврдени 14.717 новозаразени со ковид

Ана Ололовска