Средба Заев – Рот: Круцијални за изборите се чист список и регулирани медиуми

Од:

За излез од политичката криза и за иднината на Македонија се неопходни фер и регуларни избори, за што круцијална улога има исполнувањето на двата услова од пржинскиот Договор, прочистен Изборачки список и регулација на медиумите. Ова е заедничкиот став по средбата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев со германската делегација предводена од Михаел Рот, државниот министер во МНР на Германија.

-Државната изборна комисија како независна институција чијашто обврска е Избирачкиот список треба да ги соопшти роковите за прочистување на списокот во којшто мора да имаат доверба сите политички субјекти во државата и граѓаните. Од голема важност за предизборниот и изборниот процес е да се обезбеди и објективно известување, бидејки најголем дел од медиумите се под контрола на власта, поради што опозицијата нема фер шанса за медиумско претставување. СДСМ нема да отстапи од ставот за фер и регуларни избори со примена на европските вредности, а реализацијата на овие две обврски е меѓу нив, рече претседателот Заев.

Zaev Rot2 (3)

Претседателот Заев и заменик претсеадателката на СДСМ Шекеринска нагласиле дека овој став на СДСМ го споделуваат и други политички субјекти во Македонија и целата демократска јавност кои се согласни дека фер избори на 24 април не се можни.

-Македонија на следните избори мора да добие Влада со полн легитимитет, а тоа е можно само на фер избори. Само така ќе се овозможи нормализација на институциите и стабилност на Република Македонија, потенцираше претседателот Заев на средбата со државниот министер во МНР на Германија, Михаел Рот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: Наместо да прави драми, Милошоски да спреми добри адвокати затоа што ќе му требаат

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Со црни пари ВМРО ДПМНЕ финансира медиуми кои шират лажни вести и креаира црна кампања

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Законот за ЈО обезбедува резрешница на предметите каде осомничени се функционери на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

СДСМ: Пратеничкиот состав во Собранието донесе историски одлуки, затвори децениски прашања и ги отвори европските перспективи на државата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Извршителот Мицкоски падна на испитот, фатен како препишува од СДСМ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Калеска – Ванчева: Законот за ЈО гарантира независен правосуден систем и ги победи криминалните структури на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Leave a Comment

twelve − four =