Средба Заев-Џонсон: Обединетото Кралство со целосна поддршка за Северна Македонија

Од:

Обединетото Кралство целосно ја поддржува Република Северна Македонија, а земјата со спроведувањето на реформите во согласност со вредностите на НАТО и ЕУ целосно го заслужува своето место во евроатлантските демократски сојузи, било истакнато на средбата меѓу премиерите на двете држави Борис Џонсон и Зоран Заев, што се одржа во Лондон на маргините на Самитот на НАТО.

Заев на средбата нагласи дека Северна Македонија нема алтернатива за овие процеси и дека во изминатите две години беше фокусирана на исполнување на сите неопходни услови за да покаже дека е подготвена за полноправно членство во НАТО и ЕУ.

На средбата двајцата премиери ја истакнаа определбата за долгорочно зајакнување на односите меѓу двете земји како потврда за меѓусебното блиско пријателство и взаемна поддршка, сега и во рамки на сојузништвото во Алијансата.

Премиерите Заев и Џонсон ја издвоија заедничката посветеност за продлабочување на економските и трговските односи меѓу двете земји, како и на поддршката за развој и унапредување на регионалната соработка.

Би можело да ве интересира

Влада: Работата на функционерите под лупа како никогаш досега

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ЕУ амбасадори: Продолжување на реформите, почитување на Преспанскиот договор и политички дијалог

Ана Ололовска

Спасовски-Здружение на судии: Низ дијалог и инклузивен процес до решенија од интерес на судиите и судството

Ана Ололовска

Османи: Фер и демократска кампања и избори за да го обезбедиме долгоочекуваниот почеток на преговорите

Ана Ололовска

Османи: Франција има поомекнат став за почеток на преговори, се очекува да го усвоиме законот за ЈО

А1он

Спасовски – Ромео: Силна поддршка на Владата за продолжувањето на реформите, за доследното почитување на Преспанскиот договор, НАТО и ЕУ интеграциите

Ана Ололовска