Средба на Зијадин Села со високи претставници на американската амбасада во Скопје

Од:

Денес во просториите на Американската Амбасада во Македонија, претседателот на Движењето за реформи ДПА, г. Зијадин Села придружуван од генералниот секретар Арбен Таравари, остварија средба со високи претставници на Американската Амбасада, соопштуваат од Движење за реформи ДПА.

На средбата се дискутирало за актуелната политичка состојба и конструктивниот однос на Алијансата на Албанците во однос на изнаоѓање решение за излез од актуелната политичка криза.

Истотака, на состанокот се разговарало и за двете многу важни прашања од Заедничката Платформа на албанските партии, понатамошното функционирање на СЈО и законот за употреба на албанскиот јазик како легитимно барање на албанските гласачи, произлезено од волјата на мнозинството Албанци од последните избори.

Би можело да ве интересира

Сопартијците не ја прифатија оставката на Зијадин Села

А1он

Села и Гаши до ДУИ: Или Зибери премиер или одете си во опозиција

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Села и Гаши: Го вративме Арачиново, убедливо водиме и во шестата изборна единица

Искра Манојлоска

Села до Заев и Мицкоски: Ако направите македонска влада, ние ќе направиме албанска

А1он

Села: Нема да има отпуштање на административците, ќе ги поставиме на соодветни работни места

А1он

Села и Гаши: Ставовите на македонските партии беа далечни, датум за избори да се одреди со консензус

Кристијан Ландов