Средба на врвот на СДСМ со Томас Јаздгерди

Од:

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска, денеска остварија средба со директорот во Стејт департментот за јужна и централна Европа, Томас Јаздгерди.

На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација во Македонија и регионот.

Заеднички беше споделена загриженост за назадувањето на демократските процеси во државата.

Претседателот Заев истакна дека партијата на власт ги узурпира сите државни институции. Нема разлика помеѓу партијата и државата. Слободната волја на граѓаните е загрозена а критички настроените медиуми се се под огромен притисок на власта или затворени. Затоа СДСМ во континуитет укажува дека 5-те теми за преговори упатени до власта имаат цел да создадат елементарни услови за слободно изразување на волјата на граѓаните.

Јаздгерди се интересираше за позицијата и предизвиците со кои се соочува Македонија на патот кон евро – интеграциите во однос на земјите од регионот.

Македонија денес го губи чекорот со соседите. Девет години владејачката партија не успеа да направи ниту еден чекор напред за целта којашто не обединува сите, нагласи заменик претседателката Шекеринска.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Георгиевска: Растот на просечната плата од 10 отсто е потврда за успешните економски политики на владата

Ана Ололовска

СДСМ: Грижата за најмладите е наш врвен приоритет, отворивме 13 детски градинки, ги покачивме платите на воспитувачките и негувателките

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Тасевска: За 10 месеци отворивме 13 детски градинки, ги зголемивме платите за воспитувачките и негувателките

Ана Ололовска

СДСМ: Заедно со граѓаните градиме европска иднина, ВМРО-ДПМНЕ дејствува на штета на државните и националните интереси

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Македонскиот идентитет е заштитен, сторивме се, на ред е ЕУ да испорача

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: СДСМ е со граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ на браникот на криминалот

Ана Ололовска

Leave a Comment

14 − 3 =