Средба на министерот Маричиќ со шпанскиот амбасадор Сера

Од:

Министерот за правда Бојан Маричиќ објави дека се сретнал со шпанскиот амбасадор во земјава Емилио Лоренцо Сера, со кого разговарал за унапредување на соработката меѓу двете држави во областа на правосудство, со посебен фокус на институциите каде се обучуваат идните судии и јавни обвинители.

На средбата присуствувала и директорката на Академијата за судии и јавни обвинители, Наташа Габер-Дамјановска.

– Оваа наша средба е само првиот чекор кон понатамошна стручна соработка во областите од заеднички интерес. Искуството на Шпанија е добредојдено со цел брз развој на Академијата за судии и јавни обвинители, наведе Маричиќ во објавата.

Би можело да ве интересира

Маричиќ во Анкара се сретна со претседателот на Големото турско народно Собрание Мустафа Шентоп

Ана Ололовска

Маричиќ: Добивме уште еден охрабрувачки извештај од ГРЕКО, целосно или делумно исполнети 13 од вкупно 23 препораки

Ана Ололовска

Средба Маричиќ-Ќучук пред утрeшното гласање на резулоцијата за Северна Македонија

Маричиќ во Брисел: Ќе се дигитализираат над 100 судови во земјата

Ана Ололовска

Маричиќ: Ги зголемивме платите на судската, набавуваме нови униформи за затворската полиција

Жарко Настоски

Маричиќ: Судот во Кавадарци испиша историја во државата и пошироко во однос на дигитализацијата

Ана Ололовска