Србија го обнови поштенскиот сообраќај со Северна Македонија

Од:

Поштата на Србија го обнови меѓународниот поштенски сообраќај со Северна Македонија, соопштија од ова јавно претпријатие на својата веб-страница.

Коко што јави дописникот на МИА од Белград, во соопштението се додава дека приемот и испораката на писма, EMS пратки и пакети се врши и на 55 дестинации низ целиот свет.

Во врска со меѓународниот трансфер на пари, Поштата на Србија, во согласност со Упатството на Народната банка на Србија, им овозможи на корисниците на возраст од над 65 години меѓународниот трансфер на пари (меѓународен поштенски налог, MoneyGram и Western Union) да го примат со плаќање на овластено лице со давање на еднократно полномоштво или со плаќање пари на домашната адреса на примателот.

Би можело да ве интересира

Плаќање во „Пошта“ најдоцна од први март следната година

Кристијан Ландов

„Пошта“ ќе соработува со Халк Банка, Владата даде зелено светло

Жарко Настоски

„Пошта“ ја прифати понудата за соработка на „Халк Банка“, се чека согласност од Владата

Катерина Павлова-Николовска

Влада: Макрадули нов член на управниот одбор на „Македонски пошти“

Катерина Павлова-Николовска

Битиќи: Одлуката за статусот на Пошта следната година

Катерина Павлова-Николовска

Светски ден на поштите, писмото „Добар ден, добар човеку!“ на Јана Поповска отпатува во Берн

Ана Ололовска