Спасовски: Во континуитет работиме на сузбивањето на криумчарењето мигранти

Од:

Неодамна откриената група на мигранти не е последна, ниту прва, во континуитет работиме на сузбивањето на криумчарењето мигранти и на трговијата со луѓе, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Тој одговарајќи на новинарско прашање во Валандово, каде ја посети реновираната полициска станица, нагласи дека на мошне високо ниво е подигнато откривањето на криумчарењето мигранти.

-Фактот дека еден од нашите врвни приоритети беше како да ги зајакнеме капацитетите во борбата против нелегалната миграција и криумчарењето на луѓе беше формирањето на националната агенција за нивно сузбивање,тоа дава резултати, додаде Спасовски.

Тој посочи дека повеќе криминални групи веќе се разбиени и дека секојдневно се работи на откривање или сузбивање на илегалната миграција.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Показните вежби на елитните единици на МВР презентирани пред Спасовски и Секуловиќ

Ана Ололовска

Приведена Хрватка поради незаконски престој во државава

Ана Ололовска

Акција за спасување на 24 бегалци и мигранти на Лезбос, еден загинат

Ана Ололовска

Полицијата утре ќе вежба накај Пониква, регионалниот пат кон Кочани ќе биде затворен

Жарко Настоски

ВИДЕО: Кривична за двајцата насилници кои во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе ги стават во киселина останатите патници

Ќе бидеме на висина на задачата за Водици, полицијата ќе има засилени активности, најави Спасовски

Жарко Настоски